Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bohaterów Września w Czechach 13 – 17 października 2014 r.

Szkoła  Podstawowa nr 5 w Przemyślu w latach 2013-2015 realizuje projekt Comenius „Our rich diversity is our collective strength”. W ramach mobilności uczniowie wraz z nauczycielami wyjeżdżają do partnerskich szkół. Był już pobyt w Turcji, Grecji i wizyta u nas w Polsce. Trzecia mobilność w ramach projektu miała miejsce w Czechach. Goście z Grecji, Polski, Rumunii i Turcji odwiedzili Litomyśl w dniach 13 – 17 października 2014 r. Z wszystkich krajów partnerskich przyjechali koordynatorzy wraz z innymi nauczycielami oraz uczniami.

Goście z różnych państw europejskich zostali ciepło przyjęci w Czechach. Wzięli udział w uroczystościach w szkole, uczestniczyli w lekcji języka angielskiego, obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli szkoły czeskiej oraz polskiej. Występ obejmował czeskie tańce i pieśni ludowe oraz czeską bajkę przedstawioną w języku angielskim.

W czasie pobytu w Czechach uczestnicy projektu zwiedzili wiele pięknych miejsc. Zachwyciła ich niezwykła uroda Lanskroun oraz miasta Litomyśl, w którym zobaczyli zamek i ogród na terenie opactwa, Plac Smetany, słynnego muzyka i kompozytora. Spacerowali również malowniczym brzegiem rzeki Loućna.

Wyruszyli także na całodniową wycieczkę do Pragi. Poznali historię miasta, którą przedstawiła im jedna z nauczycielek czeskich – pasjonatka miasta i, jak się okazało, świetna przewodniczka. Zobaczyli wspaniały Most Karola, Zamek Praski, gdzie mieli okazję zobaczyć zmianę warty oraz niesamowitą, gotycką Katedrę Św. Wita. Spacerowali po Placu na Starym Mieście, wspinali się na Wieżę Zegarową, a nawet zwiedzali miasto, pływając łodzią po rzece Wełtawie.

Następnym etapem wyprawy była wycieczka do zamku w Bouzov. Wnętrze budowli zwiedzali z przewodniczką, która bardzo ciekawie opowiadała o historii tego miejsca. Kolejnym punktem programu było odwiedzenie ważnej metropolii morawskiej – miasta Ołomuniec. Na koniec dnia czekała ich wizyta w winiarni Hustopeće koło Brna, gdzie poznali tradycje morawskie – muzykę oraz typowe potrawy.

W ostatni dzień pobytu w Czechach czekało ich pożegnanie przygotowane w szkole w Launskroun. Otrzymali drobne pamiątki od gospodarzy oraz certyfikaty odbycia mobilności. W szkole odbyło się również spotkanie dla przedstawicieli poszczególnych krajów partnerskich, na którym to zostały omówione dotychczasowe działania w ramach projektu, a także zaplanowane kolejne kroki do realizacji. W tym czasie uczniowie uczestniczyli w różnych lekcjach w szkole. Wieczorem przyszedł czas na ostatnie pożegnania przy „kolacji czeskiej”, na której mieli okazję popróbować różnych tradycyjnych potraw tego kraju

Każdy z uczestników mobilności przywiózł nowe doświadczenia oraz wiadomości z zakresu geografii, kultury i obyczajów o kolejnym kraju europejskim, a także wspomnienia oraz niesamowite wrażenia.

JPGNULL (205,09KB)

JPGNULL (108,23KB)

JPGNULL (497,09KB)

JPGNULL (102,36KB)

JPGNULL (196,09KB)

JPGNULL (322,66KB)

Wersja XML