Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Obchody 100-lecia walk o Twierdzę Przemyśl

W 2014 roku przypada setna rocznica wybuchu I wojny światowej, w której kluczową rolę odgrywała Twierdza Przemyśl będąca jedną z największych twierdz ówczesnej Europy. Sto lat temu cały świat śledził nagłówki gazet i wstrzymywał oddech na wieści o odbywających się tutaj walkach. To w przemyskiej Twierdzy ważyły się losy nie tylko naszych ziem ale i całej Europy.

Pragnąc oddać hołd, tym którzy walczyli w Twierdzy Przemyśl i zachować pamięć o tych, którzy żyli w naszym mieście wiek temu, przygotowano szereg imprez i przedsięwzięć związanych z Obchodami 100-lecia walk o Twierdzę Przemyśl (Twierdza Przemyśl 1914-2014).

Tak jak 100 lat temu Przemyśl widniał na pierwszych stronach światowej prasy – tak dziś, w czasach pokoju pragniemy światu przypomnieć, że Twierdza Przemyśl jest ważnym elementem dziedzictwa historycznego kulturowego dla wszystkich narodów Europy.

 

18 lipca (piątek)


Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej:

9.00 – 17.00 – Międzynarodowa Konferencja Naukowa Towarzystwa Przyjaciół Nauk: „Wpływ Wielkiej Wojny na zmiany cywilizacyjne. Przemyśl, Polska, Europa”

17.00 – Otwarcie wystawy “Węgrzy w walkach o Twierdzę Przemyśl w czasie I wojny światowej” zorganizowanej przez Instytut Węgierski, Muzeum Historii Wojska Węgierskiego w Budapeszcie i Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

- Prezentacja wystawy “Historia Poczty w latach Wielkiej Wojny” zorganizowanej przez Polski Związek Filatelistów O/Przemyśl;
- Prezentacja modelu sterowca Schutte-Lanz SL-II Liegnitz


19 lipca (sobota)

10.00 – modlitwa ekumeniczna i apel pamięci w intencji poległych z udziałem Kompanii honorowej Wojska Polskiego, orkiestry z Austrii, gości z Austrii, Węgier, Niemiec i Ukrainy przy Krzyżu Zawierzenia

10.45 – 13.00 – składanie kwiatów na kwaterach wojskowych przy ul. Przemysława (cmentarz austro-węgierski, rosyjski, niemiecki), cmentarzu austro-węgierskim w dzielnicy Zasanie i cmentarzu Strzelców Kajzerskich w Brylińcach

17.30 – Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Austriackich Sił Zbrojnych „Gardenmusik Wien” i Orkiestry Wojskowej z Dęblina (Plac Niepodległości)

20.30 – Plenerowe kino letnie w Rynku:
- film Jana Miszczaka “Wolne Królewskie Miasto Przemyśl” oraz spotkanie z reżyserem
- ekranizacja najsłynniejszej powieści E.M. Remarque’a o I wojnie światowej (150 minut)
- Legenda Fortu XIII o dwóch żołnierzach zasypanych w podziemiach przemyskiej twierdzy (89 minut)
(widownia na Schodach Rycerskich i dostawionych krzesłach)

 

Ponadto w Rynku:

Sobota:


9.00 – 14.00 Kawiarenka Radia Zet

 

Sobota i niedziela:

• Jarmark Galicyjski ze smakołykami na stoiskach (restauracje z Przemyśla i Egeru, koła gospodyń wiejskich),
• targ staroci,
• pokaz zawodów dawnych,
• obóz wojskowy 3 Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky'ego,,
• fotograf z zabytkowym aparatem,
• stoisko Poczty Polskiej - okolicznościowa kartka (do kupienia również w placówkach pocztowych 3 Maja 25, Mickiewicza 13 i Rynek 20) oraz znaczek i stempel,
• stylizowane na epokę słupy ogłoszeniowe z reprintami afiszy, plakatów, pierwszych stron gazet z okresu walk o Twierdzę,
• wystawa plenerowa obrazująca miasto i Twierdzę 100 lat temu,
• wystawa prezentująca projekt forteczny;
• rajdy i wycieczki do fortów Twierdzy Przemyśl,
• specjalne dania charakterystyczne dla dawnej Galicji w kawiarniach i restauracjach miejskich oznaczonych logotypem.

 

20 lipca (niedziela)

10.00 – Msza Święta w intencji ofiar wojny z udziałem Chóru Towarzystwa Muzycznego (Bazylika Archikatedralna)

12.00 – spektakl „Dzień z oblężonego Przemyśla” przygotowany przez Grupę Teatralną ABOREDRAG z Przemyśla (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej)

13.00 - Spotkanie z Janem Gayczakiem wnukiem uczestnika walk o Twierdzę Przemyśl. Prezentacja pamiętników Stanisława Marcelego Gayczaka.

ok. 18.00 – start poczty balonowej z Rynku z listami i kartami okolicznościowymi, przelot i dostarczenie przesyłek balonem poza pierścień Twierdzy Przemyśl.

Każdy będzie miał możliwość wysłania własnej korespondencji balonem:

Specjalnie na tą okazję zaprojektowano okolicznościową kartę pocztową, znaczek i datownik.
W dniach 19-20 lipca na przemyskim Rynku stanie też stoisko, gdzie będzie można nabyć kartę pocztową (w dwóch wersjach graficznych), znaczek związany z obchodami 100-lecia walk o Twierdzę Przemyśl i tak nadana korespondencja zostanie opatrzona okolicznościowym stemplem i datownikiem.

20.30 – „Zdarzyło się sto lat temu czyli opowieść o miłości, wojnie, tęsknocie i nadziei”.

Widowisko artystyczne oparte na współistnieniu dźwięku, światła, obrazu i wykonawców „na żywo" ma symbolicznie przedstawić historię budowy Twierdzy Przemyśl, codzienne życie miasta, wybuch wojny oraz walki o Twierdzę.

 

Premiera widowiska multimedialnego z udziałem orkiestry symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, solistów: Justyny Reczeniedi i Mikołaja Adamczaka, aktorów: Alicji Smotryk i Radosława Chabowskiego; aktorów Teatru Fredreum, Szkoły Tańca AZ oraz rekonstruktorów z Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej; oświetlenie i realizacja zdjęć filmowych: Magda Kowalczyk; realizacja wielokamerowa live; Cinerental; muzyka: Marcin Nierubiec, scenografia; Iza Toroniewicz; kierownik produkcji: Jakub Stępka; scenariusz i reżyseria Marek Stacharski  (AMFITEATR NA ZNIESIENIU)

UWAGA! Parking na zniesieniu będzie zajęty przez samochody techniczne. Zachęcamy do skorzystania z autobusów komunikacji miejskiej. Odjazd dodatkowych kursów linii 28 z przystanku przy ul. Jagiellońskiej o godz. 19.30 i 19.45. Po widowisku autobusy odwiozą publiczność do centrum miasta.

W dniu 20 07 2014 (niedziela) w godz. 15.00-22.30 czynna będzie kolej krzesełkowa od parkingu przy ul. Sanockiej do górnej stacji przy ul. Pasteura. Ceny promocyjne: Przejazd koleją krzesełkową w obie strony (KL I + KL II) - 5,00 PLN, Dzieci do 115 cm wzrostu - przejazd bezpłatny, Cykliści z rowerami - przejazd bezpłatny.

Uwaga praktyczna: siedzenia w amfiteatrze i na schodach w Rynku są z kamienia – radzimy wziąć to pod uwagę


www.facebook.com/twierdza.przemysl.1914

 


Organizatorzy:
Urząd Miejski w Przemyślu
Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Towarzystwo Przyjaciół Nauk

Partnerzy, sponsorzy:
Poczta Polska
Archiwum Państwowe
Towarzystwo Muzyczne
Przemyska Gospodarka Komunalna
Miejski Zakład Komunikacji
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
Stowarzyszenie 3-go Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinskyego;
Przemyskie Stowarzyszenie Dobrego Wojaka Szwejka
Oddział PTTK w Przemyślu im. dr M. Orłowicza
 

 

JPGNULL (1,06MB)

JPGNULL (801,85KB)

JPGNULL (580,54KB)

Wersja XML