Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Pierwszy Zadwórzański Rajd Rowerowy

Pierwszy Zadwórzański Rajd Rowerowy Przemyśl - Lwów - Zadwórze wyruszył w trasę 17 sierpnia, w 93 rocznicę bitwy z bolszewicką konnicą Siemiona Budionnego, w której zginęło 318 młodych polskich ochotników zwanych "Orlętami". Rowerzyści wyruszyli w trasę spod pomnika Orląt Przemyskich z modlitwą i błogosławieństwem Księdza Tadeusza Patera- Kresowianina. Przejechali ulicą  Zadwórzańską, Rondem Ofiar Wołynia i Rondem Kresowian do Lwowa, a w dniu następnym pod pomnik w Zadwórzu.

Był to "Rajd Pamięci" o bohaterskich  "Orlętach Polskich Termopil",  którzy zginęli, abyśmy żyli wolni. W niedzielę 18 sierpnia wyruszyła z Przemyśla już 10-ta pielgrzymka autobusowa do Zadwórza z Księdzem prałatem Stanisławem Czenczkiem, który już po raz czwarty wygłosił homilię przy ołtarzu polowym obok pomnika.

Po Mszy Św. i uroczystości  pod pomnikiem wystąpili harcerze z "Przemyskiej Czarnej Trzynastki" śpiewając swoją autorską piosenkę "Kwiaty Zadwórza", a następnie pieśń o "Wiernych Lwowskich Madonnach" zaśpiewała, grając na akordeonie Teresa Kuczera-Król, solistka z Przemyskiej Kapeli "Fidelis". W Mszy Św. i uroczystości uczestniczyło około 700 osób,  m in. minister Andrzej Kunert Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Marszałek Województwa Podkarpackiego - Władysław Ortyl, senator Andrzej Matusiewicz, Konsul RP we Lwowie Jarosław Drozd, przedstawiciele miejscowych i rejonowych władz Ukrainy, mieszkańcy Lwowa i okolic, pielgrzymi z Polski oraz Pani Maria Mirecka -Loryś, 97- letnia  siostra śp. ks. Bronisława Mireckiego, który jako 16-letni chłopiec walczył w Bitwie pod Zadwórzem.

Stanisław Szarzyński
organizator pielgrzymek

 

JPGPierwszy Zadwórzański Rajd Rowerowy (897,06KB)

JPGPierwszy Zadwórzański Rajd Rowerowy (671,11KB)

JPGPierwszy Zadwórzański Rajd Rowerowy (953,21KB)

JPGUroczystości pod pomnikiem (804,49KB)

JPGPierwszy Zadwórzański Rajd Rowerowy (627,51KB)

JPGUroczystości pod pomnikiem (729,06KB)

JPGPierwszy Zadwórzański Rajd Rowerowy (528,67KB)

JPGUroczystości pod pomnikiem (804,00KB)

JPGPierwszy Zadwórzański Rajd Rowerowy (617,41KB)

JPGUroczystości pod pomnikiem (636,19KB)

JPGUroczystości pod pomnikiem (785,93KB)

JPGPierwszy Zadwórzański Rajd Rowerowy (600,04KB)

Wersja XML