Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dwa dni Wyszehradzkiego Placu Budowy w Przemyślu

W dniach 31 sierpnia i 1 września br. odbyło się w Przemyślu międzynarodowe spotkanie w ramach projektu pt. „Wyszehradzki Plac Budowy – Partnerstwo na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”, sfinansowane ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i organizacji pozarządowych z Egeru (Węgry), Kutnej Hory (Czechy), Humennego (Słowacja), Mościsk i Lwowa (Ukraina) oraz Przemyśla.

W pierwszym dniu w siedzibie Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej miała miejsce konferencja pt. „Organizacje pozarządowe a społeczeństwo obywatelskie. Razem czy osobno?”, poświęcona prezentacji najlepszych praktyk współpracy władz lokalnych z organizacjami pozarządowymi. Konferencję uzupełniły warsztaty, podczas których wymieniono doświadczenia oraz podjęto próbę stworzenia ponadnarodowego modelu współpracy.

Z kolei w niedzielę na Rynku Starego Miasta odbyła się impreza plenerowa z udziałem przemyskich organizacji i partnerów z zagranicy. Uczestnicy mieli okazję do zaprezentowania swojej działalności, a na scenie można było zobaczyć m.in. Świetlicę „Wzrastanie”, Przemyski Klub „Podkarpacie”, Warsztat Terapii Zajęciowej przy SN „Start”, Teatr „Fredreum”, Szkołę Tańca A-Z, Studio Tańca Golden-Dance, Przemyski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Niedzielny wieczór zakończył koncert węgierskiego zespołu „Hungariddim Folk-pop band” oraz szantowy zespół „C.K. Port Przemyśl”.  

Spotkanie organizacji pozarządowych było też okazją do przypomnienia o ważnej dla naszego miasta rocznicy: 10-lecia współpracy partnerskiej z węgierskim Egerem. Z tej okazji na bruku pomiędzy pomnikami Jana III Sobieskiego i Adama Mickiewicza pojawiła się kolejna mosiężna tabliczka z nazwą miasta, herbem, kierunkiem i odległością jaka dzieli Przemyśl od Egeru. Odsłonięcia dokonali wspólnie Wiceburmistrz węgierskiego miasta Kinga Saárossy i Prezydent Robert Choma.

Przez cały czas trwania imprezy personel medyczny Wojewódzkiego  Szpitala im. Św. Ojca Pio i Miejskiego Szpitala w Przemyślu wykonywał bezpłatne badania, m.in. USG jamy brzusznej, pomiary cukru, cholesterolu i ciśnienia oraz udzielał porad medycznych w zakresie onkologii, urologii, kardiologii, ortopedii, natomiast Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi EUROPA DONNA wraz z innymi stowarzyszeniami  przeprowadziło akcję profilaktyczną "Rak wcześnie wykryty jest uleczalny".

Szczegółowe informacje z przebiegu spotkania będą wkrótce dostępne na stronie projektu: http://www.przemysl.pl/kultura/wpb/

JPGImpreza plenerowa na przemyskim Rynku (1,47MB)

JPGTabliczka odsłonięta z okazji 10-lecia współpracy z Egerem (2,21MB)

JPGKonferencja "Organizacje pozarządowe a społeczeństwo obywatelskie. Razem czy osobno?” (1,44MB)

JPGKonferencja "Organizacje pozarządowe a społeczeństwo obywatelskie. Razem czy osobno?” (1,51MB)

JPGImpreza plenerowa na przemyskim Rynku (1,52MB)

JPGImpreza plenerowa na przemyskim Rynku (1,79MB)

JPGKonferencja "Organizacje pozarządowe a społeczeństwo obywatelskie. Razem czy osobno?” (1,52MB)

JPGOdsłonięcie tabliczki Egeru (1,78MB)

JPGImpreza plenerowa na przemyskim Rynku (1,48MB)

JPGOdsłonięcie tabliczki Egeru (1,91MB)

JPGImpreza plenerowa na przemyskim Rynku (1,61MB)

JPGImpreza plenerowa na przemyskim Rynku (1,63MB)

JPGImpreza plenerowa na przemyskim Rynku (1,65MB)

JPGImpreza plenerowa na przemyskim Rynku (1,25MB)

Wersja XML