Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Relacja z VII Święta Zamku Kazimierzowskiego

Morze ludzkich głów ocalonych od komarów.

         Na samym początku, zanim padnie kilka słów o poszczególnych wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie VII Święta Zamku Kazimierzowskiego, należy podać najkrótszy opis tej imprezy: morze beztrosko rozbawionych ludzkich głów - „po horyzont” – i do tego bez wszechobecnych komarów. Dlaczego? Dlatego, że organizator zadbał wcześniej o opryskanie terenu specjalnymi środkami. Efekt był taki jak zamierzono. Rozbawiona publiczność używała rąk do oklaskiwania artystów - nie do oganiania się od „bzyczących krwiopijców”.

Po rocznej przerwie związanej z pracami remontowo-rewitalizacyjnymi zabudowań oraz rearanżacji sali widowiskowej, Przemyskie Centrum Kultury Nauki ZAMEK ponownie zorganizowało Święto Zamku Kazimierzowskiego, które odbyło się w dniach 21-23 czerwca 2013 r. Ideą VII edycji, jak zresztą wszystkich poprzednich, było dotarcie do jak najszerszego kręgu odbiorców poprzez zapewnienie niepowtarzalnego charakteru tej imprezy. Pierwszego dnia na zamkowej scenie wystąpił Janusz Zbiegieł w recitalu piosenki francuskiej „Brel raz jeszcze”. Drugiego dnia odbył się wernisaż wystawy aranżacji przestrzennej Wacława Tadeusza Ostrowskiego pt. „Sfery/Ślady” oraz koncert „Bogusław Morka i przyjaciele – melodie świata”. W programie koncertu znalazły się największe szlagiery operetki i musicalu, a także pieśni włoskie i hiszpańskie. W programie trzeciego, głównego dnia obchodów Święta, które trwało od godz. 10:00 do godz. 22:00 znalazły się walki rycerskie w inscenizacji historycznej, korowód postaci historycznych z Królem Kazimierzem na czele, tańce narodowe, regionalne, dworskie i towarzyskie, pokaz mody historycznej, wokalne występy dzieci, młodzieży i dorosłych, odegrany został hejnał zamkowy, wybijano zamkowe monety, odbyły się dwa konkursy – na najlepsze hasło reklamujące Święto Zamku Kazimierzowskiego oraz dla dzieci na najładniej wykonana królewską koronę. Tłumnie zebrana publiczność była świadkiem uroczystego otwarcia Święta Zamku przez Prezydenta Miasta Roberta Chomę, wzięła czynny udział w grach i zabawach średniowiecznych, obejrzała spektakl teatralny oraz pokaz mody. Wszyscy chętni, a było ich naprawdę wielu, mieli okazję poznać historię Zamku podczas zwiedzania z przewodnikiem, a młodzież z przemyskich liceów wzięła udział w warsztatach plastycznych „Faktura dźwięku”. Dla wszystkich, którzy przechadzali się po zamkowym dziedzińcu grał Lwowski Kwintet Instrumentów Dętych.  Święto Zamku Kazimierzowskiego to także występy prezentujące współczesność i w związku z tym odbyło się kilka koncertów: fortepianowy Janusza Bieleckiego, Przemyskiej Orkiestry Kameralnej, przemyskich zespołów „Corbass Band i przyjaciele” oraz „Eden Express”, a także gwiazdy wieczoru zespołu DE MONO. Ten pełen wrażeń dzień zakończyła robiąca ogromne wrażenie  iluminacja „Zamek w nowym świetle” przygotowana przez firmę LBL PHILIPS.

Z imprezami jest jak z kucharską recepturą. Odpowiednio skomponowana zawsze wychodzi. W kulturze ważna jest organizacja, dobry program, dobór wykonawców oraz odpowiednia pogoda, która jak wiadomo sprzyja najlepszym. Podczas Święta Zamku Kazimierzowskiego wszystkie te składniki występują w komplecie. Jeżeli „kucharz” pozostanie ten sam i nie zmieni receptury, to o powodzenie następnych edycji tej imprezy możemy być spokojni.

Wśród wykonawców VII edycji Święta Zamku Kazimierzowskiego znaleźli się poza wymienionymi wcześniej: Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, przedszkolaki z Przedszkola Sióstr Felicjanek w Przemyślu, Świetlica „Wzrastanie”, Bractwo Rycerskie Ziemi Sanockiej, Szkoła Tańca „A-Z”, Teatr „Fredreum”, wokaliści Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, Teatr „Fredreum”, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych w Przemyślu.


Patronatem Honorowym VII Święto Zamku Kazimierzowskiego objął  Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma

 

Sponsorzy VII edycji Święta Zamku Kazimierzowskiego:

- Lech Club Sport
- Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
- Firma Konserwatorska Piotr Białko
- Betoniarnia Transbet
- Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Przemyślu
- MONTEL BR
- LBL PHILIPS
- AQUAPHOR filtry do wody
- Firma „DDD” Kamil Stachura


Patronat medialny VII edycji Święta Zamku Kazimierzowskiego:

- Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Rzeszowie
- Polskie Radio Rzeszów
- TV TOYA
- Miesięcznik Nasz Przemyśl
- Tygodnik Życie Podkarpackie
- TV PODKARPACKA
- Regionalny Serwis Informacyjny Przemyskie.info

 

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (277,08KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (205,44KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (137,32KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (298,55KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (199,41KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (130,91KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (144,51KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (127,92KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (114,67KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (323,77KB)

JPG„Zamek w nowym świetle” (126,00KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (220,61KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (205,76KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (306,86KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (204,30KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (143,23KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (315,47KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (77,70KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (150,11KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (221,53KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (132,70KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (139,18KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (215,88KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (240,27KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (112,55KB)

JPGVII Święto Zamku Kazimierzowskiego (314,24KB)

JPG„Zamek w nowym świetle” (677,10KB)

Wersja XML