Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

XXVII Zlot Szkół im. Juliusza Słowackiego

W dniach 27-29 października 2011 r. już po raz kolejny odbył się w naszej szkole Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego. Imprezie tej towarzyszyła także VIII Konferencja Dyrektorów Szkół imienia tego wielkiego romantyka, a także jubileusz nadania imienia I Liceum Ogólnokształcącemu w Przemyślu.

I DZIEŃ ZLOTU
O godzinie 13 Szkoła zaczęła witać licznie przybyłych gości. Po często wielogodzinnych podróżach dotarli oni wreszcie do Przemyśla i przekroczyli gościnne bramy Słowaka. Czekały tu na nich nie tylko powitania czy uroczysty obiad, lecz także inne atrakcje. Mieli okazję obejrzeć wystawy okolicznościowe „I LO - 90 lat z patronem” i „Krzemienieckie retrospekcje” – obrazy i szkice autorstwa Łukasza Niewiary inspirowane podróżą autora w rodzinne strony Juliusza Słowackiego. Ustawione wzdłuż szkolnych korytarzy sztalugi dumnie prezentowały piękne prace, które wzbudzały zachwyt i wywoływały liczne refleksje. Wyznaczały także drogę do auli, gdzie miały się rozpocząć oficjalne uroczystości. Zgromadzili się tutaj nie tylko gospodarze i uczestnicy zlotu, lecz także zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycili nas:
- Parlamentarzysta: pan Piotr Tomański
- Prezydent Miasta Przemyśla – pan Robert Choma
- Kierownik Kuratorium Oświaty – Oddział w Przemyślu – pani Janina Mielnikiewicz
- Naczelnik Wydziału Edukacji UM w Przemyślu – pan Piotr Idzikowski
- Wicedyrektor Oddziału PCEN w Przemyślu – pan Piotr Pilch
- Założyciele Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego – pani dyrektor Izabela Koziej z Wrocławia i pan Andrzej Król z Chorzowa
Nie zabrakło także licznych przedstawicieli szkół pod kierunkiem dyrektorów,
- pani Joanna Księżopolska-Szulc z Piotrkowa Trybunalskiego
- pan Mariusz Czajka z Jarosławia
- pan Maciej Mendel z Grodziska Wielkopolskiego
- pan Andrzej Bizoń z Karwiny na Zaolziu
- pani Izabela Koziej z Wrocławia
a także nauczycieli – opiekunów grup zlotowych:
- pan Andrzej Król z Chorzowa
- pani Urszula Zalewska z Częstochowy
- pani Adrianna Adamek-Świechowska z Elbląga
- pani Dorota Adam z Grodziska Wielkopolskiego
- pani Ewa Homa z Jarosławia
- pani Elżbieta Rewucka z Kielc
- pani Elżbieta Kubik z Łodzi
- pani Anna Krawczyk z Oleśnicy
- pani Ewa Bednarska-Piętka z Otwocka
- pani Małgorzata Perucka z Piotrkowa Trybunalskiego
- pan Tomasz Mularski z Radomia
- pani Beata Zych ze Skarżyska Kamiennej
- pani Ewa Karpińska z Warszawy
- pani Aleksandra Łagowska z Wrocławia
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Hymnu Szkoły, który przypomniał wszystkim postać patrona, głos zabrał gospodarz Zlotu – pan dyrektor Tomasz Dziumak. Wyraził swoją wdzięczność za tak liczne przybycie i kultywowanie wspaniałej tradycji corocznych spotkań. Uświadomił także zgromadzonej młodzieży, że ma ona wyjątkowe szczęście, wchodzi bowiem w skład wielkiej, wspaniałej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego. Do tych słów dołączyli się także zaproszeni goście, którzy w swoich przemówieniach gratulowali tej niezwykłej tradycji. Prezydent Robert Choma z dumą mówił o tym, że jest absolwentem tej Szkoły i wracał pamięcią do czasów, kiedy do niej uczęszczał. Do wspomnień odwoływali się także założyciele Rodziny Słowaka – p. Izabela Koziej i p. Andrzej Król. Cofnęli się oni do roku 1984, kiedy to we Wrocławiu miał miejsce pierwszy zlot. Trudno im było uwierzyć, że minęło już 27 lat, a jednocześnie byli dumni, że tak wspaniała tradycja jest ciągle kultywowana.
Wreszcie przyszedł czas na lepsze poznanie się. Zloty Słowaka są bowiem okazją do spotkań, wymiany poglądów i zawarcia nowych przyjaźni. Przedstawiciele szkół mieli zatem możliwość, aby się przedstawić. W ciekawy sposób zaprezentowali swoje Szkoły i zaznaczyli je na mapie. Następnie wszyscy zgromadzeni mieli okazję przenieść się na kilka chwil do rodzinnego domu Juliusza Słowackiego. Przewodnikami byli uczniowie naszej szkoły, którzy pod kierunkiem pani Anety Bednarczyk przygotowali wspaniałą akademię, inspirowaną listami Słowackiego do matki oraz fragmentami utworu „Maria Stuart”. Szkolna część uroczystości zakończyła się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem, a także złożeniem biało-czerwonej wiązanki kwiatów pod popiersiem patrona.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Przemyśla, a także lekcja muzealna w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Zlotowicze z przyjemnością spacerowali po naszym mieście i nie kryli zachwytu nad jego niezaprzeczalnym urokiem. Dyrektorzy tymczasem uczestniczyli I części konferencji dyrektorów szkół im. J. Słowackiego, na której m.in. podsumowali Rok Słowackiego.
Wieczorem przyszedł czas na „Piknik z Julkiem”. Było to spotkanie integracyjne, podczas którego uczestnicy Zlotu – zarówno młodzież jak i nauczyciele – mieli okazję do bliższego poznania się. Imprezie towarzyszyły nie tylko rozmowy, lecz także wspaniała zabawa przy karaoke. Wspólny śpiew jeszcze bardziej zbliżył do siebie zlotowiczów. Cudowna, rodzinna atmosfera potwierdzała, że przedstawicieli szkół im. J. Słowackiego łączy szczególna więź i z pełną odpowiedzialnością można używać w stosunku do nich słowa rodzina.

II DZIEŃ ZLOTU
Kolejny dzień związany był z 90 rocznicą nadania szkole imienia Juliusza Słowackiego. Rozpoczął się Mszą Św. pod przewodnictwem ks. Abp. Józefa Michalika – Metropolity Przemyskiego w Archikatedrze Przemyskiej, po której nastąpił uroczysty przemarsz do szkoły ulicami miasta. Tutaj rozpoczęła się oficjalna uroczystość prowadzona przez panią Joannę Fudałę i pana Marka Magdziaka. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu – utworu J. Słowackiego pt. „Testament mój”, głos zabrał pan dyrektor Tomasz Dziumak, a także zaproszeni goście. Tym razem swoją obecnością, a także skierowanymi do uczestników słowami, uroczystość uświetnili:
- Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla – pan Grzegorz Hayder
- Ojciec Rodziny Szkół im. J. Słowackiego – pan Andrzej Król
- Przedstawiciel absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu – pan Marian Kasprowicz
Nie zabrakło także listów gratulacyjnych, których autorami byli:
- pan Marek Kuchciński – Wicemarszałek Sejmu RP
- pan Marek Rząsa – Poseł na Sejm RP
- pan Piotr Tomański – Poseł na Sejm RP
- pan Mirosław Karapyta – Marszałek Województwa Podkarpackiego
Po przemówieniach nadszedł czas na część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas I „a”, III „a” i III „c” pod kierunkiem pani Edyty Rudnickiej. Młodzież w ciekawy i różnorodny sposób (recytacja, muzyka, pokaz slajdów, film) zaprezentowała elementy biografii Juliusza Słowackiego. Następnie odbył się wykład, a także konkursy. Zlotowicze mieli okazję wysłuchać prelekcji pana Lucjana Faca – „Z tradycji I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu”. Była to wspaniała lekcja historii, która zilustrowana dodatkowo prezentacją, przybliżyła zebranym bogate dzieje Słowaka.
Młodzież z wielką chęcią uczestniczyła w konkursach poświęconych patronowi:
KONKURS RECYTATORSKI„ W KRĘGU POEZJI JULIUSZA SŁOWACKIEGO”- NAGRODZENI
1) Mała forma sceniczna:
I miejsce – Aleksandra Lewicka – Wrocław
II miejsce – Paulina Puszczyńska – Radom
Wyróżnienie – Magdalena Kudyba - Jarosław
2) Recytacja
I miejsce – Grzegorz Lech – Skarżysko Kamienna
II miejsce – Marcelina Iwanów – Przemyśl
III miejsce – Katarzyna Mazur – Kielce 
Wyróżnienia – Szymon Przyśkiewicz – Otwock, Cynthia Kuźniak - Warszawa
3) Poezja śpiewana
I miejsce – Paulina Kaźmierczak – Łódź
Wyróżnienie – Paulina Wroniszewska – Piotrków Trybunalski
Pan Andrzej Król - Ojciec Rodziny Szkół im. J. Słowackiego przyznał także nagrody specjalne. Otrzymali je: Cynthia Kuźniak z Warszawy, a także Marcelina Iwanów i Maciej Hołyszko z Przemyśla. Marcelina i Maciek otrzymali zaproszenie do Krzemieńca na uroczystość „Dialog Dwóch Kultur – Polska-Ukraina Młodych”.
KONKURS WIEDZY „ ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ JULIUSZA SŁOWACKIEGO”- NAGRODZENI
I miejsce – Beata Stopa – Skarżysko Kamienna
I miejsce – Klaudia Krawczyk – Piotrków Trybunalski
II miejsce – Piotr Cieszkowski – Elbląg
Wyróżnienia – Małgorzata Sorocka – Przemyśl, Anna Mucha – Otwock
Drugi dzień zlotu zakończył się uroczystą kolacją.

III DZIEŃ ZLOTU
Wszystko, co dobre niestety szybko się kończy. Tak też się stało i tym razem. XXVII Zlot Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego dobiegł końca. Ostatniego dnia uczestnicy mieli jeszcze okazję zwiedzić Przemyśl z przewodnikiem, po czym w szkolnej auli nastąpiło oficjalne zakończenia zjazdu. Goście zobaczyli tam prezentację multimedialną podsumowującą cały zlot, usłyszeli podziękowania za przybycie, a także otrzymali pamiątkowe zdjęcia. Wszyscy z żalem żegnali Przemyśl, gdyż zlot należał do udanych. Nie zawiodła organizacja, za co szczególne podziękowania należą się Dyrekcji Szkoły, a także paniom: Anecie Bednarczyk i Monice Szoździe. Dopisała również pogoda. Zawiązały się nowe przyjaźnie, które mimo odległości z pewnością będą kontynuowane. Na szczęście coroczne zloty są tradycją w związku z czym uczestnicy zapewne będą mieli okazję spotkać się w przyszłym roku. Życzymy im, aby tak się stało i aby tegoroczna wizyta w grodzie nad Sanem na długo pozostała w ich pamięci.

Autor tekstu: Małgorzata Fil
I Liceum ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

JPGXXVII ZLOT SZKÓŁ IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO

Wersja XML