Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Relacje z imprez PCKiN "Zamek"

12 września 2011 r. – z cyklu „Na styku kultur” - wieczór rosyjskiej piosenki poetyckiej w wykonaniu Lecha Dyblika i Aleksieja Siemieniszczewa

Wieczór rosyjskiej piosenki poetyckiej w Klubie „Niedźwiadek” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zgromadził nadkomplet widzów. Wspólny projekt Lecha Dyblika i Aleksieja Siemieniszczewa zatytułowany „Ojciec mój Lenin” wzbudzał niekłamane emocje. Widownia kilka razy wspólnie z wykonawcami śpiewała zdawałoby się mało znane utwory.

W repertuarze duetu bardów znalazły się piosenki Aleksandra Galicza, Jurija Wizbora, Włodzimierza Wysockiego, a także „błatnyje piesni” czyli rosyjskie piosenki więzienne. Pieśni, które usłyszeliśmy opowiadają o ludziach, którym w życiu nie wyszło, a także o tych, którym się wydaje, że im akurat poszło doskonale. Wykonane utwory charakteryzuje sarkastyczne spojrzenie na obyczajowość. Pomimo mrocznych tematów są filozoficzne, a nawet wzruszające. Skłaniają do zastanowienia się nad podstawowymi problemami życia każdego z nas. Pokazują względność wartości urojonych, przemijalność jednych i nieprzemijalność innych.

Lech Dyblik urodzony w 1956 roku w Złocieńcu. Absolwent PWST z 1980 roku. W latach 1980 - 1987 aktor Teatru Narodowego. Aktor teatru, filmu i teatru telewizji. Stworzył wyraziste drugoplanowe kreacje w filmach takich jak "Kroll", "Ogniem i mieczem", "Człowiek wózków", "Wtorek" i "Zemsta". Wystąpił także w serialach - "Boża podszewka", "Sukces", "Wiedźmin”. Na stałe mieszka w Łodzi. Pasjonuje się specyficznym i nieznanym w Polsce gatunkiem rosyjskiej muzyki - "szansonem" (tzw. muzyką bandycką).

Aleksiej Siemieniszczew znany w Rosji i na Ukrainie wykonawca piosenki poetyckiej, muzyk, pieśniarz, bard z Odessy. Barwna postać odeskiej sceny, znakomity gawędziarz i wykonawca wielu gatunków muzycznych w jednej osobie. Członek zespołu klezmerskiego „Maminy deti”.

 

10 września 2011 r. - Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 „Kamienie milowe”: promocja książki Jacka Błońskiego „Przemyśl. Twierdza niezdobyta” w przemyskich podziemiach


10 września 2011 roku zapisał się w historii naszego miasta jako dzień, w którym nastąpiła inauguracja działalności przemyskich podziemi. Po raz pierwszy wszyscy chętni mogli zobaczyć jak wyglądają pomieszczenia, które oddane zostały w ramach pierwszego etapu adaptacji podziemnej trasy turystycznej. Nie było to jednak takie zwykłe „otwarcie”. Wzbogacono to wydarzenie obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku zatytułowane są „Kamienie milowe”. W ramach EDD odbyła się promocją książki autorstwa Jacka Błońskiego „Przemyśl. Twierdza niezdobyta”, która tematycznie znakomicie wpisuję się w to przesiąknięte historią miejsce.

Organizatorzy przewidywali, że zainteresowanie będzie duże, ale że aż tak duże to jednak nie. Prolog działalności Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK w przemyskich podziemiach wypadł znakomicie. Bohater tego wieczoru, frekwencja i organizacja – wszystko na najwyższym poziomie.

Jako pierwsza glos zabrała Renata Nowakowska Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury Nauki ZAMEK. Przywitała wszystkich gości i wprowadziła ich w ideę, etapy powstawania i planowaną działalność w przemyskich podziemiach. Kolejnym mówca przed częścią główną był Jerzy Krużel - spiritus movens powstania podziemnej trasy. Zapewnił, że w niedługim czasie zostaną oddane kolejne etapy przemyskiej podziemnej trasy turystycznej. Jako ostatni, ale już do końca trwania tej imprezy głos zabrał bohater tego wieczoru Jacek Błoński.

„Książka Jacka Błońskiego jest wędrówką w głąb historii miasta i jednej z najzacniejszych fortyfikacji Europy. W pierwszej części autor odkrywa przed nami tajemnice oblężonej twierdzy i prowadzi zaułkami galicyjskiego Przemyśla. W drugiej części przytacza i obrazuje nie opisane dotąd ciekawostki oraz anegdoty dotyczące przemyskiej twierdzy. Jacek Błoński jest autorem kilkudziesięciu artykułów dotyczących historii Twierdzy Przemyśl oraz publikacji z zakresu dziejów swojego rodzinnego miasta oraz Ziemi Przemyskiej. Jest również autorem legend i baśni dla dzieci i młodzieży, w tym książki „Legendy z przemyskiego grodu”. Do innych bardziej znanych i cenionych wydawnictw należą: „Jan Matejko w Ziemi Przemyskiej”, „Przemyśl podczas II wojny światowej” (wraz z Anną Cieplińską), „Zaginiony świat – historia Żydów przemyskich”, „Przemyśl i jego mieszkańcy w starej fotografii 1870-1970”. Jako redaktor miesięcznika „Nasz Przemyśl” opublikował około dwustu artykułów przybliżających czytelnikom nie tylko historię przemyskiej twierdzy, lecz również mniej znane epizody z dziejów przemyskiego grodu. Swoje artykuły Błoński zamieszczał również na łamach prasy ogólnopolskiej. Jacek Błoński od lat aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Przemyśla. Jest autorem dziewięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uprawia rysunek i malarstwo. Jest także autorem aranżacji plastycznych wystaw muzealnych, a także ilustracji do czasopism i książek.
W roku 2010 Jacek Błoński decyzją Prezydenta RP otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury polskiej” – to wszystko możemy wyczytać w najnowszym wydawnictwie Jacka Błońskiego.

W przemyskich podziemiach autor książki „Przemyśl. Twierdza niezdobyta” dał popis krasomówczej sztuki. Przez ponad godzinę swoich opowieści przykuwał uwagę bardzo licznie zgromadzonych mieszkańców naszego miasta jak również turystów. Zainteresowanie zakupem promocyjnych egzemplarzy książek było tak duże, że obecny na promocji Paweł Wałek Wydawnictwo: PROJEKT PLUS musiał w trakcie sprzedaży je dowozić. Po promocji ustawiła się długa kolejka po autograf autora tego ciekawego wydawnictwa.

 

10 września 2011 r. – INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2011/2012. Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 „Kamienie milowe”: koncert muzyki kameralnej w wyk. zespołu "Airis Quartet" i uczniów


W sobotni wieczór 10 września w Klubie „Niedźwiadek” Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zainaugurowało nowy sezon artystyczny 2011/2012 występem kameralnego zespołu „Airis Quartet”. Ten koncert miał na celu promowanie młodych, zdolnych artystów z Przemyśla i regionu. Poza uznanymi już, choć młodymi muzykami ze smyczkowego kwartetu wystąpili również nastoletni uczniowie: Joanna Sochacka - fortepian, Piotr Jaworski- fortepian, Filip Zubik - fortepian. Ich opiekunem jest prof. Mariusz Sielski nauczyciel w klasie fortepianu Krakowskiej Akademii Muzycznej. Prof. Sielski prowadził również ten muzyczny wieczór.
W ramach koncertu usłyszeliśmy w wykonaniu „Airis Quartet” oraz uczniów różnorodny repertuar. Obejmował on utwory kompozytorów uznanych i cenionych, jak Debussy, Schumann, polskich współczesnych kompozytorów (Małecki), a także dzieła, które do tej pory nie były prezentowane w Polsce ( Meijering, Gherman ). Słuchacze mieli okazję zapoznać się z bogactwem i pięknem literatury kwartetowej i fortepianowej.
Airis Quartet powstał w roku 2007. Tworzą go absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. W niespełna pół roku od rozpoczęcia działalności kwartet wziął udział w Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie, na którym zajął drugie miejsce, co zaowocowało zaproszeniem na Festiwal Muzyczny w Trnavie na Słowacji i recitalem w tamtejszym Muzeum Sztuki Współczesnej, a w roku 2010 otrzymał Specjalna Nagrodę Przyjaźni Polsko-Duńskiej - recital w Danii na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w sierpniu 2011 roku.
Kwartet pracował pod kierunkiem wybitnych muzyków kameralistów: Marka Mosia(Kwartet Śląski, Orkiestra Aukso), Arkadiusza Kubicy(Kwartet Śląski), Tadeusza Gadziny(Kwartet Willanowski),Royal String Quartet. Airis Quartet miał również zaszczyt współpracować ze znanym polskim kompozytorem Krzysztofem Meyerem i następnie wykonać jego VIII Kwartet Smyczkowy op.67 na sesji naukowej związanej z jubileuszem artysty w 2009 roku oraz z prof. Krzysztofem Pendereckim na seminarium poświęconym jego dziełom kameralnym i wykonać II Kwartet smyczkowy w roku 2010.
Choć kwartet z powodzeniem wykonuje muzykę epoki klasycyzmu i romantyzmu, szczególne miejsce w jego repertuarze zajmuje muzyka XX i XXI wieku począwszy od Beli Bartoka, Dymitra Szostakowicza na muzyce najnowszej skończywszy. Airis Quartet jest otwarty na twórczość młodych debiutujących kompozytorów, często dokonując prawykonań ich dzieł.
Kwartet stale pracuje pod kierunkiem muzyków z Kwartetu Dafo- skrzypaczek Justyny Dudy i Danuty Augustyn oraz wiolonczelistki Anny Armatys- Borelli.
„Airis Quartet” wystąpił w składzie :

Aleksandra Czajor – skrzypce I. Ur. 1988 r. Opole. Edukacja : PSM im. F. Chopina w Opolu, Akademia Muzyczna w Krakowie.
Profesorowie : Danuta Sujata, mgr Janusz Gajownik, ad. dr Piotr Tarcholik.

Grażyna Zubik – skrzypce II. Ur. 1986 r. Przemyśl. Edukacja: ZPSM im. A. Malawskiego w Przemyślu, Akademia Muzyczna w Krakowie.
Profesorowie : ad. dr Piotr Tarcholik.

Natalia Warzecha – altówka.
Ur. 1986 r. Tarnów. Edukacja : PSM I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Tarnowie, Akademia Muzyczna w Krakowie.
Profesorowie : prof. Janusz Pisarski, mgr Aneta Dumanowska.

Katarzyna Detko – wiolonczela. Ur. 1987 r. Częstochowa. Edukacja: ZSM im. Jana Twardowskiego w Częstochowie, Akademia Muzyczna w Krakowie.
Profesorowie: II st. kwal. Dorota Imiełowska, dr Jan Kalinowski.

tekst i zdjęcia: PCKiN "Zamek"

JPGKoncert muzyki kameralnej w wyk. zespołu "Airis Quartet" i uczniów

JPGKoncert muzyki kameralnej w wyk. zespołu "Airis Quartet" i uczniów

JPGPromocja książki Jacka Błońskiego

JPGWieczór rosyjskiej piosenki poetyckiej w wykonaniu Lecha Dyblika i Aleksieja Siemieniszczewa

JPGKoncert muzyki kameralnej w wyk. zespołu "Airis Quartet" i uczniów

JPGPromocja książki Jacka Błońskiego

JPGKoncert muzyki kameralnej w wyk. zespołu "Airis Quartet" i uczniów

JPGWieczór rosyjskiej piosenki poetyckiej w wykonaniu Lecha Dyblika i Aleksieja Siemieniszczewa

JPGKoncert muzyki kameralnej w wyk. zespołu "Airis Quartet" i uczniów

JPGPromocja książki Jacka Błońskiego

JPGPromocja książki Jacka Błońskiego

Wersja XML