Kontrast:
Rozmiar czcionki:
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1-5 - Menu
Menu strona www
BIP

Aktualności

 • Oblodzenie

  meteorologiczne-alert-uniwersal.png

  Woj. podkarpackie (18 powiatów), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu

  Data publikacji: 13-12-2018 14:30
 • Mija 100 lat od bitwy pod Niżankowicami. 37 rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

  Orlęta_2.jpeg
  Data 13 grudnia wiąże się z traumatycznymi wspomnieniami z najnowszej historii Polski, wprowadzeniem stanu wojennego. W tym dniu przypominamy także o wydarzeniu ważnym dla nas, przemyślan, a także dla całej polskiej niepodległości, bitwie pod Niżankowicami. Mija właśnie 100 lat od polsko - ukraińskich walk toczonych w grudniu 1918 roku.  
  Data publikacji: 13-12-2018 12:47
 • "Wymiana ciepła" w Przemyślu

  wymiana_ciepła_wstęp.jpeg
  Rozpoczął się okres chłodów, a zimowa aura przypomina nam, jak wiele osób potrzebuje ciepłych ubrań, które pozwolą im przetrwać ten trudny czas. Mając to na względzie i chcąc przynajmniej w części im ulżyć Przemyśl przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Wymiana ciepła". Wydarzeniu patronują Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun i Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka.
  Data publikacji: 11-12-2018 15:55
 • Zapraszamy na Przemyski Jarmark Bożonarodzeniowy!

  fot_G_Karnas_14867.jpeg
  Jako że Przemyśl zawsze leżał na skrzyżowaniu handlowych traktów, już przed wiekami  słynął z licznych targowisk i jarmarków. Dlatego też Prezydent Miasta Przemyśla chcąc powrócić do tradycji, już po raz kolejny organizuje na staromiejskim Rynku Świąteczny Kiermasz.
  Data publikacji: 30-11-2018 13:40
 • Mamy dwa Pomniki Historii!

  pomnik historii.jpeg
  Na dzisiejszej (10 grudnia) gali "100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości" odbywającej się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda wręczył przedstawicielom 14 miast i instytucji rozporządzenia potwierdzające wpisanie zabytkowych obiektów na listę Pomników Historii. W tym gronie uzupełniającym listę ponad 100 (dotychczas znajdowało się na niej 91 pozycji, dzisiaj dopisanych zostało kolejnych 14) wyróżnionych zabytków i zespołów zabytkowych, znalazł się staromiejski zespół urbanistyczny miasta Przemyśla oraz Twierdza Przemyśl. Dokument potwierdzający to prestiżowe wyróżnienie i kończący wieloletnie starania przemyskiego samorządu odebrał Prezydent Miasta Wojciech Bakun.
  Data publikacji: 10-12-2018 22:59
 • Dlaczego nie strzelamy w Sylwestra…? – komunikat dla mieszkańców miasta

  fot. A. Czereba (71).jpeg
  Już od jakiegoś czasu rozważaliśmy możliwość zaprzestania używania materiałów pirotechnicznych podczas plenerowych imprez z okazji pożegnania starego i powitania nowego roku.  Tym razem postanowiliśmy dołączyć do wielu innych polskich miast, które również zrezygnowały z podobnych atrakcji. I tak za względu na to, iż bardzo kochamy naszych kudłatych (i skrzydlatych) przyjaciół, ani w najbliższej, ani w dalszej przyszłości nie będziemy organizować pokazów sztucznych ogni. Jesteśmy pewni, że podobnie jak my, Przemyślanie ucieszą się z faktu, iż nasze zwierzaki choć częściowo będą mogły odpocząć od jakże stresujących dla nich wystrzałów, a sami mieszkańcy będą się świetnie bawić również bez niespodzianki w postaci fajerwerków.
  Data publikacji: 10-12-2018 15:05
 • 100. rocznica bitwy pod Niżankowicami – zaproszenie na uroczyste obchody

  fot. Grzegorz Karnas.jpeg
  Prezydent Wolnego Królewskiego Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Społeczny Komitet Pamięci Orląt Przemyskich i Lwowskich serdecznie zapraszają na uroczyste obchody 100. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Niżankowicami, które odbędą się w dniu 16 grudnia 2018 roku. Obchody zostaną zainaugurowane Mszą Świętą w Parafii pw. Świętej Trójcy o godzinie 15.00, po której będzie miała miejsce uroczystość pod Pomnikiem Orląt Przemyskich o godzinie 16.00. Bezpośrednio po uroczystości o godzinie 17.30 w sali bankietowej przemyskiego dworca PKP odbędzie się koncert słowno-muzyczny poświęcony Orlętom Przemyskim i Lwowskim, na który zaprasza Wójt Gminy Przemyśl – Andrzej Huk. W czasie obchodów odbędzie się zbiórka pieniędzy na leczenie Aleksandry Sawicz (23-letniej mieszkanki Przemyśla) chorej na stwardnienie rozsiane. Więcej informacji: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2191747644191043&set=a.144684142230747&type=3&theater. Zapraszamy.
  Data publikacji: 06-12-2018 14:16
 • Odszedł Jan Jawornicki Honorowy Obywatel Miasta

  jan jawornicki_cz_b.jpeg
  Ze smutkiem informujemy, że odszedł od nas Jan Jawornicki, Honorowy Obywatel Miasta Przemyśla, harcmistrz, działacz społeczny i artysta. Jego prace uwieczniały przemyskie pejzaże, architekturę i dziedzictwo miasta Przemyśla. Był szczególnie zasłużony dla przemyskiego harcerstwa, kultury i oświaty w siłach zbrojnych RP przemyskiego garnizonu. Rodzinie, Bliskim i wszystkim, których Jego odejście pozostawiło w smutku, składamy wyrazy głębokiego współczucia.
  Data publikacji: 07-12-2018 20:55
 • „Biała Wstążka” symbolem sprzeciwu przemocy wobec kobiet. Prezydent Miasta Przemyśla włączył się do akcji

  fot. A. Czereba (13).jpeg
  Według statystyk, to najczęściej mężczyźni są sprawcami  przemocy wobec kobiet. Jednak warto podkreślić, iż nie brakuje panów, którzy brzydzą się przemocą, nie są i nigdy nie byli jej sprawcą, a także chętnie manifestują brak akceptacji dla przemocy wobec kobiet oraz deklarują, że nie zamierzają milczeć na ten temat. Dzisiejszym rankiem (26 bm.), Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna odwiedziła przemiła delegacja ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Korytnikach. Goście przynieśli ze sobą mały, ale jakże istotny prezent – białą wstążkę - i związane z nią poważne przesłanie. Pracownicy Ośrodka oraz ich przeuroczy mali pomocnicy, wpięli w klapę marynarki Prezydenta Miasta małą, białą wstążkę. Tę samą, która od lat zwraca uwagę na ogromny problem – problem wielu dramatów, które najczęściej rozgrywają się w czterech  ścianach. W domach, w których przecież każda kobieta, mężczyzna, dziecko powinni przede wszystkim czuć się kochani i bezpieczni.     Kampania „Białej Wstążki” trwa przez kolejnych dziesięć dni. Prezydent Wojciech Bakun zapewnił o swoim wsparciu dla akcji, podkreślił, iż ma świadomość jej ogromnej wagi i tym samym obiecał  zachęcać innych do solidarności się z ofiarami przemocy.   To właśnie w 1991 roku w Kanadzie mężczyźni przypięli białe wstążki po raz pierwszy. Potężna liczba – ponad stu tysięcy mężczyzn, którzy na znak protestu przeciwko krzywdzeniu kobiet, przypięło na swojej piersi białą wstążkę. Tym samym upamiętnili oni również kobiety, które dwa lata wcześniej zginęły w masakrze w Montrealu. Wówczas uzbrojony w nóż myśliwski oraz w broń palną 25-latek wkroczył na miejscową uczelnię i dokonał zbiorowego zabójstwa 24 kobiet. Morderca selekcjonował ofiary ze względu na ich płeć: kiedy wszedł do pierwszej z sal, rozdzielił kobiety i mężczyzn, po czym otworzył ogień do kobiet. Następnie udał się do kilku innych pomieszczeń, w których również celował i strzelał do kobiet. Podczas masakry zamachowiec mówił, że "walczy z feminizmem". W tym dniu w Montrealu zginęło 28 osób: 24 kobiety i 4 mężczyzn. Morderca popełnił samobójstwo.    
  Data publikacji: 26-11-2018 12:56
 • Wielkimi, aczkolwiek skocznymi krokami, zbliża się tegoroczna Wielka Parada Mikołajowa

  fot. Agata Czereba (48).jpeg
  Nie martwcie się, jeśli jeszcze nie zdążyliście napisać listu do Świętego Mikołaja. Tego roku będziecie mieli możliwość osobiście porozmawiać o swoich marzeniach z brodatym Świętym. A ten, przybędzie do nas już w niedzielę, 9 grudnia, by jak co roku uświetnić swoją obecnością Wielką Paradę Mikołajową. Święty obiecał, że i tym razem nie będziecie zawiedzeni – przygotował bowiem dla Was mnóstwo atrakcji, niespodzianek i łakoci. Zatem zanotujcie tę datę:   Niedziela – 9 grudnia – godzina 16.00 Rynek Starego Miasta   Do zobaczenia!       Na Wielką Paradę Mikołajową zapraszają:   Prezydent Miasta Przemyśla Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Służby Mundurowe  
  Data publikacji: 27-11-2018 13:30

Miasto Przemyśl
ul. Rynek 1
37-700 Przemyśl
tel. 16 678-68-20
fax 16 678-64-49
e-mail:
Statystyka wizyt:
ogółem: 18359962
w tym miesiącu: 161407
dzisiaj: 13543