Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

W Przemyślu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

We wtorek 1 marca br. po raz pierwszy w Polsce obchodzono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Przemyślu uroczystości rozpoczęła Msza Św. odprawiona w w Kaplicy p.w. Św. Michała Archanioła. Młodzież przemyskich szkół złożyła kwiaty pod tablicą pamięci żołnierzy AK wywiezionych z obozu NKWD na Bakończycach do sowieckich łagrów. W imieniu przemyskiego samorządu kwiaty złożył Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla i Adam Łoziński Radny Rady Miejskiej w Przemyślu. W wydarzeniu uczestniczyła również grupa radnych.
Prezydent Robert Choma w okolicznościowym wystąpieniu podkreślił, iż to kolejna ważna lekcja historii czcząca pamięć bohaterów – żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy kontynuowali walkę jeszcze po 1945 roku. Prezydent przekazał wyrazy uznania i podziękowania zarówno tym, którzy odeszli, jak i żyjącym i uczestniczącym w tym wydarzeniu kombatantom. W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych młodzież przygotowała okolicznościową akademię.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest świętem państwowym obchodzonym 1 marca, poświęconym pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy kontynuowali walkę jeszcze po 1945 roku. Zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGW Przemyślu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (599,24KB)

JPGW Przemyślu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (534,27KB)

Wersja XML