Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Relacje z imprez PCKiN

1 sierpnia 2010 r. - koncert „Wielka sława to żart czyli muzyczna podróż z Wiednia do Wenecji”


Ten niezwykły, niezapomniany muzyczny wieczór, który odbył się z okazji obchodów 30-lecia NSZZ „Solidarność” zawdzięczamy organizatorom, którymi byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Przemyśla, Region Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność” w Przemyślu, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili: Zastępca Prezydenta Przemyśla Dariusz Iwaneczko i Andrzej Buczek Przewodniczący Zarządu regionu NSZZ „Solidarność”.
Na estradzie plenerowej przed Zamkiem Kazimierzowskim wystąpili artyści, którzy urzekli swoim artyzmem wszystkich bez wyjątku. Przemyskim melomanom swój kunszt zaprezentowali muzycy Filharmonii Rzeszowskiej oraz soliści: Małgorzata Długosz – sopran, Dariusz Stachura – tenor, Adam Szerszeń – baryton. Koncert prowadził - jak zwykle w niezwykle barwny sposób - Bogusław Kaczyński. Zabrał swoimi opowieściami wypełniającą całe wzgórze zamkowe publiczność w przepiękny świat operetki i musicalu. Liczne anegdoty, które opowiadał nie były tylko dodatkiem do muzyki, te śmieszne historie były swoistym preludium przed każdym zaśpiewanym utworem.
To niepowtarzalne wydarzenie, które przyczyniło się zapewne również do promocji naszego miasta obfitowało w bisy i wspólne śpiewanie najbardziej znanych partii operetkowych i musicalowych. Było też zapowiedzią - już oczekiwanej, choć będącej na razie w fazie projektu – imprezy pod nazwą „Przystanek Kiepura”, która ma się odbyć w przyszłym roku w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Mówił o tym ze sceny oczarowany Przemyślem i przemyską publicznością Bogusław Kaczyński, który wcześniej omawiał ten projekt z dyrektor PCKiN ZAMEK Renatą Nowakowską.
Małgorzata Długosz (sopran) jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach oratoryjno-kantatowych u prof. Adele Stolte w ramach Festiwalu Wratislavia Cantans we Wrocławiu. Równolegle z kształceniem głosu studiowała pedagogikę wokalną na Wydziale Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Łodzi. Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią pani Rossignol w operze Dyrektor teatru W. A. Mozarta w przedstawieniu łódzkiej Akademii Muzycznej. Już w czasie studiów związała się na dwa sezony z Warszawską Operą Kameralną. Kolejne sezony to współpraca z Operą Bałtycką w Gdańsku i z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Następnie została zaangażowana do Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, kierowanego przez Bogusława Kaczyńskiego.
Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy. Na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego odnosi sukcesy jako Księżna w Ptaszniku z Tyrolu, Sylwia w Księżniczce czardasza, Rozalinda w Zemście nietoperza i Laya w Kwiecie Hawajów. Udziela się również jako śpiewaczka estradowa; występowała między innymi na Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku, Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej w Jeleniej Górze, Podlaskich Spotkaniach z Arią, Festiwalu "Viva il canto" w Cieszynie, Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju ... W jej repertuarze koncertowym, obok arii operowych i operetkowych, znajdują się również oratoria i kantaty. Dla uczczenia Roku Johanna Sebastiana Bacha (2000) śpiewała w trio barokowym w składzie sopran, flet i klawesyn, wykonując koncerty muzyki dawnej. Występowała też w ramach Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie Do osiągnięć artystki należy premierowe wykonanie Messa degli Angeli C. Heimermanna, skomponowanej i wykonanej specjalnie z okazji 80-tych urodzin papieża Jana Pawła II w Rzymie.
Od sezonu 2004/2005 jest solistką Gliwickiego Teatru Muzycznego.

 

2 sierpnia 2010 r. – X Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato 2010 – koncert w Archikatedrze Łacińskiej


Kolejną, siódmą (wszystkich jest trzynaście) odsłoną X Międzynarodowego Przemyskiego Festiwalu Salezjańskie Lato 2010 był koncert zatytułowany „Od Konstantynopola do Karpat”, który odbył się w Archikatedrze Łacińskiej. Przemyskiej publiczności zaprezentował się w rumuńskiej muzyce cerkiewnej MĘSKI CHÓR BYZANTION z Rumunii pod dyrekcją Adriana Sirbu. Założony został w 1997 r. z inicjatywy arcybiskupa Daniela, Metropolity Mołdawii i Bukowiny. Głównym celem rumuńskiego chóru jest odnowienie przekazywanej ustnie rumuńskiej tradycji śpiewu bizantyjskiego, m.in. przez badanie jego nielicznych pozostałości, których nie zniszczył komunizm, oraz szukanie zależności między idiomem greckim i rumuńskim.

JPGkoncert „Wielka sława to żart czyli muzyczna podróż z Wiednia do Wenecji” (233,08KB)

JPGkoncert „Wielka sława to żart czyli muzyczna podróż z Wiednia do Wenecji” (233,08KB)

JPGkoncert w Archikatedrze Łacińskiej (132,93KB)

JPGkoncert w Archikatedrze Łacińskiej (92,09KB)

JPGkoncert „Wielka sława to żart czyli muzyczna podróż z Wiednia do Wenecji” (144,06KB)

JPGkoncert „Wielka sława to żart czyli muzyczna podróż z Wiednia do Wenecji” (201,94KB)

JPGkoncert „Wielka sława to żart czyli muzyczna podróż z Wiednia do Wenecji” (189,75KB)

Wersja XML