Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Obchody siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej w Przemyślu

We wtorek 1 września br. na terenie Przemyśla odbyły się uroczystości z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla wziął udział w uroczystościach związanych z tą rocznicą. Tradycyjnie delegacje złożyły kwiaty na Grobie nieznanego Żołnierza, Kwaterze AK i Grobie Katyńskim. O godzinie 18.00 w Bazylice Archikatedralnej została odprawiona Msza Święta w intencji ofiar II wojny światowej z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli służb mundurowych, organizacji młodzieżowych, kombatanckich, szkół oraz mieszkańców. Po Mszy uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Orląt Przemyskich.
Jako Pierwszy głos zabrał Marek Rząsa Poseł na Sejm RP. Prezydent Przemyśla w swoim wystąpieniu oddał hołd wszystkim ofiarom II wojny światowej podkreślając jak ważnym dniem w świadomości Polaków jest dzień 1 września: „W siedemdziesiąt lat po pamiętnym dla każdego Polaka 1 września 1939, nie ma dzisiaj miejscowości w naszej Ojczyźnie, gdzie nie zebrałaby się grupa ludzi, która czci pamięć tego wydarzenia, będącego początkiem najbardziej krwawej wojny w historii świata. W ostatnich dniach szczególnie przekonujemy się, jak wielki wpływ ma pamięć o historii na nasz dzień dzisiejszy. Co roku wspominamy polskich żołnierzy, którzy dawali przykłady niespotykanej odwagi i męstwa walcząc z lepiej wyposażonym i liczebniejszym wrogiem w różnych zakątkach kraju, okazuje się jednak, że dla wielu osób spoza naszych granic historia II Rzeczypospolitej i kampanii wrześniowej jest argumentem do prowadzenia, jak najbardziej bieżącej polityki…”.
Podczas uroczystości głos zabrali również Posłowie na Sejm RP Andrzej Ćwierz i Piotr Tomański. Po apelu poległych oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Orląt Przemyskich. Część artystyczną przygotowali Harcerze Związku Harcerstwa Polskiego. Uroczystości zakończył występ orkiestry uświetniającej rocznicowe obchody. Organizatorami wrześniowych uroczystości są: Urząd Miejski w Przemyślu, Dowództwo Garnizonu Przemyśl, Archiwum Państwowe w Przemyślu, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego, II Liceum Ogólnokształcące im. K. Morawskiego, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Komenda Hufca Ziemi Przemyskiej ZHP im. Orląt Przemyskich, Szare Szeregi, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Polskie Towarzystwo Historyczne, Polski Związek Wschodni Zarząd Główny w Przemyślu.

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGObchody siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej w Przemyślu (1,17MB)

JPGObchody siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej w Przemyślu (507,13KB)

JPGObchody siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej w Przemyślu (589,35KB)

JPGObchody siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej w Przemyślu (709,22KB)

Wersja XML