Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

„Wizje zatrzymane” pachnące terpentyną!

27 lutego 2008 w nowej siedzibie Muzeum Narodowego w Przemyślu odbyło się otwarcie wystawy wybitnego polskiego artysty Zdzisława Beksińskiego. Wystawę otworzył Wiesław Banach dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, skąd pochodzi 50 dzieł prezentowanych w Przemyślu. W naszym muzeum możemy zobaczyć zarówno prace z początków twórczości Beksińskiego (grafiki, obrazy malowane na szkle), jak i dzieła, z których autor był znany najbardziej, czyli surrealistyczne malarstwo zwane okresem fantastycznym.
Z okazji otwarcia wystawy mogliśmy wysłuchać koncertu Roberta Raya – Msza Gospel – w wykonaniu Chóru i Orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu pod dyrekcją Antoniego Gurana.

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku w Sanoku. Rozpoczął swoją twórczość jako fotografik, prezentując już w 1958 roku swoje prace na wystawach w Warszawie, Gliwicach i Poznaniu. Jednak to twórczość rysunkowa i malarska przyniosła mu największą sławę. Po decyzji władz Sanoka o rozbiórce domu rodzinnego Beksińskich, twórca w raz z żoną i synem przeniósł się do Warszawy. Od 1984 roku był związany z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. W 1977 roku Beksiński zaczął tworzyć komputerowe montaże, które mogliśmy podziwiać w galerii przemyskiego zamku w 2001 r. Wraz z tragiczną śmiercią artysty kultura polska poniosła niepowetowaną stratę. Zdzisław Beksiński został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu 21 lutego 2005 roku.

Autor nie bywał na swoich wystawach i na nadawał tytułów swoim pracom, nie chcąc sugerować odbiorcy niczego. Tytułów nie znajdziemy też na wystawie w przemyskim muzeum. Za to mamy do dyspozycji kilkadziesiąt, pachnących jeszcze terpentyną, mrocznych prac. Muzeum w Sanoku niechętnie i niezwykle rzadko udostępnia prace Beksińskiego na zewnątrz, więc jest to niepowtarzalna okazja, aby z bliska przyjrzeć się tym wybitnym dziełom.

Grzegorz Karnas

JPG„Wizje zatrzymane” pachnące terpentyną ! (100,27KB)

JPG„Wizje zatrzymane” pachnące terpentyną ! (93,89KB)

JPG„Wizje zatrzymane” pachnące terpentyną ! (121,48KB)

JPG„Wizje zatrzymane” pachnące terpentyną ! (166,84KB)

JPG„Wizje zatrzymane” pachnące terpentyną ! (114,37KB)

JPG„Wizje zatrzymane” pachnące terpentyną ! (122,05KB)

JPG„Wizje zatrzymane” pachnące terpentyną ! (175,70KB)

JPG„Wizje zatrzymane” pachnące terpentyną ! (122,17KB)

JPG„Wizje zatrzymane” pachnące terpentyną ! (73,33KB)

Wersja XML